Головна | Реєстрація | Вхід  13.09.2024 П`ятниця 18:01 |Ви увійшли як Гість Вітаємо Вас,  Ви перебуваєте в групі "Гости" | RSS
 Довідка за результатами вивчення стану правової освіти  у загальноосвітній школі

І-ІІІ ступенів с. Кременець

27.03.2013                                                                                                  м. Рожище

 

І. Вступна частина

Відповідно до Національної програми правової освіти населення, затвердженої Указом Президента України від 18.10.2001 року № 992/2001, до  п.п. 4.7 п. 4 Положення "Про районні, районні у містах, міські (міст обласного значення) управління юстиції”, плану роботи управління юстиції на 2013 рік, 27.03.2013 року Рожищенським районним управлінням юстиції спільно із відділом освіти Рожищенської районної державної адміністрації (попередня перевірка проводилась 12.03.2008) проведено вивчення стану правоосвітньої роботи  у загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів с. Кременець (далі по тексту ЗОШ) у складі –

-                            Галаса Валерія Вікторовича – начальника Рожищенського районного управління юстиції, керівника робочої групи;

-                            Романенко Лесі Богданівни – провідного спеціаліста Рожищенського районного управління юстиції, члена робочої групи;

-                            Мірчука Івана Вікторовича – спеціаліста з юридичних питань відділу освіти Рожищенської районної державної адміністрації, члена робочої групи.

 

                    ІІ. Описова частина

 

Перевіркою встановлено наступне:

Повна назва навчального закладу – Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів с.  Кременець, форма власності – комунальна, юридична адреса – 45151,           с. Кременець, вул. Шкільна, 1.

Директор школи – Трачук Леонід Святославович– вчитель історії, на даній посаді 14 років, загальний педагогічний стаж – 22 роки, за фаховим рівнем - вчитель вищої категорії.  У 2012 році директор пройшов атестацію.

ЗОШ діє на підставі Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи від 31.12.1992 року, № 539299, Ліцензії, що видана Управлінням освіти Волинської обласної держадміністрації від 01.09.1996 року. В своїй роботі керується Статутом, затвердженим загальними зборами трудового колективу школи 29.08.2003 року, затвердженим Кременецькою сільською радою 02.09.2003 року та погоджений відділом освіти райдержадміністрації.

Основним завданням правової освіти та правового виховання у навчальному закладі є: свідомий вибір варіантів поведінки; поважне ставлення до правоохоронних органів; усвідомлена звичка дотримуватись законів; почуття особистої відповідальності та усвідомлення покарання за правопорушення; потреба у власній участі в боротьбі з правопорушеннями.

Серед нормативно-правових актів, що регулюють правовий навчально-виховний процес слід відмітити Закон України «Про освіту», Державну цільову соціальну програму «Молодь України» на 2009-2015 роки, загальнодержавну програму «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на період до 2016 року, розпорядження голови Рожищенської районної державної адміністрації від 26.09.2001 року «Щодо проведення профілактичних рейдів, спрямованих на соціальний та правовий захист дітей, запобігання їх бездоглядності та безпритульності, профілактику правопорушень», наказ Міністерства освіти та науки, молоді та спорту України від 19.07.2012 № 827 «Про затвердження плану заходів Міністерства освіти та науки, молоді та спорту щодо запобігання торгівлі людьми на період до 2015 року», наказ відділу освіти Рожищенської РДА від 15.10.2012 року № 335 «Про затвердження плану заходів щодо запобігання торгівлі, експлуатації та жорстокого поводження з дітьми на період до 2015 року».

Дирекція школи забезпечує теоретичне та методичне керівництво роботою класних керівників, органів учнівського самоврядування, батьківської громадськості. Для успішної співпраці з ними дирекція знає і вивчає результативність роботи класних керівників, органів учнівського самоврядування, клубів та гуртків за інтересами, батьківського активу, шкільної бібліотеки, тощо. Ці відомості дирекція отримує в процесі підготовки і проведення педагогічних рад та методоб’єднанні керівників.

Протягом 2012-2013 років директором школи були видані накази з правової освіти та виховання:

наказ № 3 від 14.02.2012 року «Про проведення місячника пропаганди здорового способу життя»,

наказ № 4 від 14.02.2012 року «Про підсумки роботи навчального закладу з превентивного виховання учнівської молоді за 2011 рік та завдання на 2012 рік»,

наказ № 24 від 06.06.2012 року «Про підсумки виховної роботи у 2011-2012 навчальних роках»,

наказ № 26 від 05.09.2012 року «Про проведення місячника вивчення правил поведінки учнів»,

наказ № 29 від 10.09.2012 року «Про створення Ради профілактики правопорушень»,

наказ № 30 від 11.09.2012 року «Про заборону тютюнопаління та пропаганду здорового способу життя»,

наказ № 35 від 29.10.2012 року «Про затвердження плану заходів щодо запобігання торгівлі, експлуатації та жорстокого поводження з дітьми на період до 2015 року»,

наказ № 36 від 29.10.2012 року «Про проведення Всеукраїнського тижня права».

Накази чинні впродовж навчального року, або в період зазначенні в самому документі (тиждень, місяць, тощо), після чого підбиваються підсумки проведеної роботи. Директором призначається виконавець наказу, який після закінчення терміну звітує про його виконання.

Протягом 2011-2012 та 2012-2013 навчальних років у школі відповідно до планів роботи засідала педагогічна рада. На її засіданнях були прийняті рішення щодо аналізу виховної та позакласної роботи школи за І-ий семестр (протокол № 3 від 26.01.2012 року та № 3 від 24.01.2013 року).

У ЗОШ с. Кременець Основи правознавства викладає Флесіна Юлія Вікторівна. Вчитель має вищу педагогічну освіту, за фахом – практичний психолог, на даній посаді тимчасово на час відсутності основного працівника.

Крім цього у школі правоосвітню роботу проводить Назарук Тетяна Володимирівна – заступник директора з виховної роботи, загальний педагогічний стаж якої складає 6 років, на даній посаді з 01.09.2012 року.

У навчальному закладі викладаються предмет «Правознавство»  для учнів 9-х та 10-х класів. Усі курси з правознавства мають об’єм в 34 годин на рік кожен.

Загальна кількість учнів, що вивчають предмет «Правознавство» становить 18 учнів (9-й клас) та 7 учнів (10-й клас). Крім цього елементи правової освіти присутні і у предметі Людина і світ, що вивчається у 11 класі.

Щодо позакласних заходів, то у школі кожної 3-ої середи місяця проходить День профілактики правопорушень, місячники та тижні правових знань, у формі виховних годин, бесід, консультацій, «круглих столів», конкурсів, диспутів, акцій, засідань обговорень, конкурсів малюнків соціальних досліджень, тощо.

Відповідно до плану проведення днів профілактики по попередженню правопорушень і злочинів серед учнівської молоді протягом 2012-2013 навчального року у вересні проведено аналіз роботи Ради профілактики правопорушень, про постановку учнів з відхиленнями у поведінці на внутрішній облік, виявлення учнів девіантної поведінки та виявлення і облік неблагополучних сімей; у жовтні вивчено правила поведінки учнів, проведено аналіз психолого-педагогічної діагностики спрямованої на виявлення схильних до правопорушень; у листопаді розглянутий стан справ у школі з правовиховного виховання, профілактики правопорушень, п’янства, наркоманії, тютюнопаління; у грудні проведено роботу учнівського самоврядування – республіки ТЕМП.

У ІІ семестрі заплановані заходи щодо роботи класних керівників з учнями девіантної поведінки, порад психолога по роботі з педагогічно-занедбаними дітьми, співпраці класних керівників з батьками учнів, індивідуальної роботи з важковиховуваними учнями.

Крім цього на засіданнях Ради заслуховуються звіти класних керівників щодо роботи з учнями по профілактиці правопорушень, проводяться розмови з учнями, що опинилися в тяжких обставинах життя, надаються консультації їх батькам.

У кожного класовода є своя розробка уроків до проведення днів профілактики правопорушень. Для прикладу у 3 класі проводилась бесіда «Соціальний та правових захист школярів», лекція «Дорожні знаки, світлофор». У 4 класі проводились уроки на тему «Правопорушення», «Батьки і діти одвічне коло» у 2 класі  - «Правопорушення, поширені серед дітей».

Дирекція школи, для зручності у проведені виховних годин у класах, розробила загальну тематику, що включає такі виховні години – «Символи українців», «Шануймо старість (до Міжнародного дня людей похилого віку)», «Конституція України! – Основний Закон нашої держави», Життя без куріння», «Ти і закон». Крім цього розроблена тематика проведення бесід на праву тематику – «Ти – громадянин України», «Підлітки мають знати свої права», «Про права дитини», «Мої права в моїй школі», «10грудня – День прав людини», «Обов’язки учнів», «Чому не можна брати чужого?», «Ми всі маємо право на ім’я», тощо.

Правове виховання учнів здійснюється відповідно до програм Міністерства освіти.

Планування заходів по правовому вихованню та профілактиці правопорушень здійснюється щорічно та затверджуються директором школи. У планах виховної роботи класних керівників передбачено проведення бесід з учнями по профілактиці правопорушень, проведення індивідуальних бесід з учнями, які порушили дисципліну в класі, тощо.

З метою запобігання негативним проявам серед неповнолітніх, у тому числі пияцтва, наркоманії, тютюнопалінню, дитячій безпритульності і бездоглядності піклувальна рада школи разом з педагогічним колективом проводить спільні профілактично-оперативні заходи «Урок» щодо дотримання вимог Закону України «Про освіту» в частині здобуття молоді загальної освіти.

У школі є кабінет історії в якому розміщений  правовий куточок з різноманітною юридичною літературою: Конституція України, конвенція ООН про права дитини, кодекси, витяги із законодавства, у ньому також розміщений стенд з інформацією про права дитини. 

У навчальному закладі діє батьківський лекторій, який проходить 2 рази на семестр, класний – щомісячно. Для  батьків проводяться збори, бесіди та «круглі столи». Також проводяться індивідуальні зустрічі з батьками, заняття для батьків проблемних учнів (по мірі необхідності). На таких заняттях присутній психолог.

Бібліотека навчального закладу не в достатній кількості забезпечена правовою літературою. Слід відмітити, що бібліотека теж тісно залучена до проведення правоосвітніх заходів, що проходять у школі. У ній організовуються правові виставки та  читання правової літератури в рамках місячників та тижнів правових знань. Постійно діє виставка книг з правової освіти «Правові знання – школярам, батькам».

Фактів порушення учнями громадського порядку та законодавства в цьому та минулому навчальному році не виявлено. Для профілактики правопорушень, щорічно складається інформація про дітей, які проживають у неблагополучних сімях, інформація про дітей, що перебувають на внутрішньому обліку школи.

Навчальний заклад тісно співпрацює із правоохоронними органами, управлінням юстиції, відділом у справах сімї та молоді, центром соціальних служб для молоді. Працівники даних органів часто запрошуються на позакласні заняття, тематичні зустрічі, бесіди та лекції.

 

ІІІ Висновок

Система правовиховної роботи, яка склалась у школі, дає змогу зробити висновок, що правоосвітня робота на задовільному рівні.